Museum

Synthorama - Museum für Synthesizer

Synthorama - Museum für Synthesizer, Luterbach

Synthorama je muzeum elektronických hudebních nástrojů. Na ploše přibližně 400 metrů čtverečních představuje 360 převážně analogových syntezátorů a 60 rytmických strojů z 10 zemí. Sbírka nezahrnuje varhany. Vystavené nástroje poskytují dobrý přehled o historii hudby za posledních zhruba 80 let. Nejstarším nástrojem z roku 1931 je "Theremin" od společnosti RCA, který v roce 1920 vyvinul ruský vynálezce Lev Sergejevič Termen. Jedná se o jednoho ze skutečných raných předchůdců dnešních syntezátorů, neboť v 60. letech 20. století stále častěji zdobily hudební pódia a zpopularizovala je mimo jiné rocková skupina Emerson Lake & Palmer.

Známá jména výrobců jako "Moog", "ARP", "Buchla" nebo "EML" jako průkopníci, ale také "Oberheim" a "Sequential" tvoří pevný základ ve sbírce amerických syntezátorů, která na návštěvníky čeká v přízemí. Suterén je věnován evropským a japonským nástrojům. I zde lze sledovat vývoj syntezátorů, který započal počátkem 70. let 20. století, jak se ubíral mimo USA. Z Evropanů jsou zde k slyšení známé značky jako německo-anglická koprodukce "EMS", italský kultovní syntezátor "Elka Synthex" nebo francouzský "RSF Kobol", ale najdeme zde i méně známé značky z bývalé NDR, České republiky, Ruska, Estonska nebo Švédska.

O tom, že se do výroby syntezátorů v této době zapojili i Japonci, svědčí někdy až monumentální nástroje od firmy "Korg", ale také velká rozmanitost z tábora "Roland" a "Yamaha".

Také ve sklepě klepou na dveře nejkurióznější rytmické stroje od nejrůznějších výrobců.

Značky z posledních 40 let. Sbírka končí v 80. letech, protože s příchodem legendárního digitálního syntezátoru DX-7 od "Yamahy" v roce 1983, prvního modelu se standardním MIDI rozhraním, analogové syntezátory rychle zmizely a většina amerických výrobců také ukončila výrobu.

V celém muzeu mají návštěvníci až na výjimky možnost si nástroje sami vyzkoušet a vychutnat si zvuky, které vydávají. Musí si však přinést vlastní sluchátka a mít dostatek volného času. Bez příplatku jsou nabízeny také prohlídky s průvodcem.  

Otevírací doba:
Muzeum je otevřeno každou první sobotu v měsíci od 10.00 do 16.00 hodin. Po předchozí domluvě je možné, zejména pro skupiny, získat přístup do muzea i mimo tuto dobu.
V lednu je muzeum uzavřeno.
Upozorňujeme, že v celé budově je zakázáno kouřit.

Ceny:
Vstupné na osobu a den činí 14,- SFr (studenti 10,- SFr), pro skupiny 8 a více osob 10,- SFr (studenti 7,50 SFr). V rámci běžného vstupného není povoleno jakkoli ochutnávat nebo ukládat zvuky.

Různé:
Kromě výstavy nabízí Synthorama také servisní služby pro opravu syntezátorů.

Jak se tam dostat: Na místě je možné si prohlédnout syntézu, která se nachází v budově Synthesia:
Synthorama se nachází v Luterbachu, 4 km od Solothurnu, a je snadno dostupná vlakem (stanice Luterbach-Attisholz), autem (dálnice A5, exit 33, Solothurn Ost), na kole, skateboardu nebo pěšky (souřadnice: 7° 35' 15,3" v. d., 47° 12' 55,7" s. š.).


Poznámka: Tento text byl přeložen pomocí strojového překladu, nikoliv lidským překladatelem. Může obsahovat chyby v překladu.

Adresse

Synthorama - Museum für Synthesizer
Hauptstrasse 15
4542 Luterbach

Kontakt

Synthorama
Museum für Synthesizer
Hauptstrasse 15
4542 Luterbach
032 682 23 24

Kategorie

  • Museum

Thema

  • Musik

Webcode

www.guidle.com/6b1X0k

Die Publikation dieser Anzeige wird ermöglicht durch: